5 sposobów na proste pomaganie zwierzakom – poradnik dla każdego z nas
58.jpg

Bardzo się staramy, by nasze codzienne wybory i działania w żaden sposób nie krzywdziły zwierząt i ich naturalnych środowisk. Jesteśmy przekonani, że każdy z nas może się do tego przyczynić, dlatego z okazji 7. urodzin KABAKa przygotowaliśmy krótką, subiektywną listę pięciu sposobów na pomaganie zwierzętom.   

Uwierz nam, nie musisz od razu stawać się zapalonym weganinem, by przyczynić się do polepszenia sytuacji zwierząt na całym świecie. Nawet małe kroki mają znaczenie, wystarczy tylko stawiać je w miarę regularnie. Poniżej znajdziesz kilka rad, które sami stosujemy i dzięki którym czujemy się po prostu lepiej sami ze sobą :)

 

1.   Spróbuj być wege, nawet czasami ;)

Nikogo nie będziemy namawiać, by z dnia na dzień radykalnie zmienił swoje wieloletnie nawyki  żywieniowe i z marszu przeszedł na dietę w stu procentach roślinną. Ba, nie będziemy nawet namawiać na to, byś całkowicie porzuciła/porzucił mięso! To, co Ci proponujemy, to próba ograniczenia mięsa w codziennych posiłkach. Zastąp choć jeden mięsny posiłek zjadany w ciągu tygodnia posiłkiem wegetariańskim, choć raz wybierz do kawy mleko roślinne zamiast krowiego. Poznaj alternatywy dla odzwierzęcych produktów – a nuż okaże się, że okryjesz smaki, przy których pozostaniesz na dłużej :)

 

 2.   Sprawdzaj składy produktów, po które sięgasz w sklepie

To takie proste! Sprawdzanie składów nic nas nie kosztuje, a pomaga zwiększyć świadomość dotyczącą tego, z czego nasze codzienne jedzenie jest zrobione. Na pierwszy ogień warto wziąć olej palmowy i kategorycznie wyeliminować go ze swojej diety. Jest on bardzo szkodliwy zarówno dla ludzi (ze względu na wysoką, ok. 50-procentową zawartość tłuszczów nasyconych), jak i dla zwierząt – pod uprawę palmy olejowej wycina i wypala się ogromne tereny lasów tropikalnych, które są domem połowy znanych nauce roślin i zwierząt. W kosmetykach unikaj przede wszystkim kolagenu (pochodzi najczęściej ze skóry lub kości zwierząt, embrionów kurzych lub bydlęcych oraz ze skóry ryb), elastyny (to białko pochodzenia zwierzęcego pozyskiwane z tkanek krowich oraz ptasich) oraz mączek i węgli kostnych, a w perfumach naturalnego piżma.

 

 3.   Sięgnij po modę i kosmetyki w wersji wegańskiej

Najłatwiejszym, a zarazem najpewniejszym sposobem na uniknięcie składników odzwierzęcych w ubraniach i kosmetykach, jest sięgnięcie po ich wegańskie odpowiedniki. O modzie wegańskiej, której jesteśmy fanami i wyznawcami, szerzej pisaliśmy tu. Jeśli chodzi o kosmetyki, to sami polecamy m.in. te marki: Mydlarnia 4szpaki, Zielone Laboratorium czy PuroBio. Sięgając po nie zyskasz pewność, że wybrany przez Ciebie kosmetyk nie tylko nie zawiera składników obkupionych cierpieniem zwierząt, ale również nie był na nich testowany. 

 

 4.   Adoptuj wirtualnego podopiecznego

Wiemy, że nie każdy ma warunki i możliwości, by trzymać psiaka lub kota w swoim domu. Za to każdy ma możliwość adoptowania zwierzaka wirtualnie! I to nie tylko psa czy kota, ale także kózkę, sarnę, konia, a nawet myszołowa! My adoptowaliśmy lisa o imieniu Zuzak – możesz go kojarzyć z naszych tegorocznych urodzinowych skarpetek, których był bohaterem. KABAKowy lisek jest podopiecznym Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt, jednej z organizacji, która udostępnia możliwość wirtualnej adopcji zwierząt. Wpadnij na ich stronę i sprawdź, może i Ty znajdziesz swojego podopiecznego http://osrodekjelonki.pl/category/adopcje/ ;)

 

 5.   Zostań wolontariuszem w schronisku 

Schroniska i ośrodki dla zwierząt potrzebują nie tylko pieniędzy na wyżywienie i zaopatrzenie, ale również Twojego czasu. Jeśli masz go trochę w zanadrzu, warto spożytkować go na wolontariat w pobliskim schronisku i wyprowadzać psiaki na spacery lub opiekować się kotami. A jeśli kontakt ze zwierzętami jest w Twoim przypadku zbyt trudny lub niemożliwy ze względu na alergię, możesz pomóc w inny sposób, na przykład tworząc ogłoszenia lub szukając domów dla podopiecznych w imieniu schroniska.

 

To tylko kilka z całej masy rzeczy, które możesz zmienić w swoim codziennym życiu, by przyczynić się do poprawy losu zwierząt na całym świecie. A może masz swoje sprawdzone sposoby?

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium