Czapki z recyklingu w KABAK!
76.jpg

Do KABAKowej kolekcji czapek właśnie dołączyła nowość – czapka drwala. Dlaczego o niej piszemy? Bo to pierwszy w naszej ofercie (ale na pewno nie ostatni) model zrobiony z bawełny pochodzącej w całości z recyklingu. Choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, nasze czapki drwala były kiedyś... dżinsowymi spodniami :)

 

Skąd pomysł na recykling

Pomysł na kolekcję czapek z przędzy z recyklingu chodził nam po głowie od dawna – był to dla nas naturalny następny krok po wdrożeniu do oferty skarpetek z bawełny organicznej. Recykling to bowiem jeden z najprostszych sposobów na realizację tak bliskiej nam idei less waste i ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. A jest tu co ograniczać, gdyż przemysł odzieżowy to w tej chwili druga (po petrochemii) najbardziej szkodliwa dla środowiska branża. Choć zapewne ciężko to sobie wyobrazić, co roku na świecie sprzedaje się aż 80 mld sztuk odzieży – to więcej niż 10 sztuk na każdego mieszkańca Ziemi! Na rodzimym rynku również nie jest kolorowo: jak wynika z raportu KPMG*, aż 37 proc. Polaków stara się kupować nowy element garderoby raz w miesiącu. Jednocześnie aż 22 proc. z nas pozbywa się ubrań, które się znudziły lub wyszły z mody, wyrzucając je na śmietnik! To ogromne marnotrawstwo, gdyż duża część tych ubrań mogłaby zostać przetworzona i ponownie wykorzystana, a tym samym pomóc w ograniczeniu obecnej produkcji przędzy i znacznym zmniejszeniu zużycia zasobów naturalnych.

 

Nowe życie starych ubrań

Przetworzyć można wszystkie tekstylia, które nadają się do recyklingu surowcowego, czyli innymi słowy pozwalają na uzyskanie czystego surowca nadającego się do ponownego wykorzystania. My postawiliśmy na bawełnę, bo jest to materiał naturalny i bezpieczny dla skóry. Ta użyta do uszycia KABAKowych czapek drwala powstała ze starych dżinsów. W procesie recyklingu spodnie pozbawia się metalowych części i poddaje „niszczeniu” przez specjalne maszyny. W wyniku tego procesu materiał zostaje zredukowany do włókien, które mogą zostać ponownie skręcone i wykorzystane do wytworzenia nowej przędzy. Dzięki zastosowaniu bawełny z recyklingu nie tylko znacząco ograniczamy zużycie zasobów naturalnych, ale także pomagamy wykorzystać te surowce, które są już w obiegu.

 

KABAKowe czapki z recyklingu

W składzie naszych czapek drwala znalazło się aż 92% bawełny z recyklingu. Bawełna ta posiada certyfikat Recycled Blended Claim Standard, który jest międzynarodowym standardem gwarantującym odpowiedzialne pozyskanie materiałów i transparentność łańcucha dostaw. Domieszki poliestru i poliamidu zostały dodane po to, by nadać przetworzonym włóknom trwałości. Dzięki temu czapka będzie służyła przez wiele sezonów. Wszyta z boku wszywka została zaś zrobiona z recyklingowych butelek PET.

 

Czapki z recyklingu to nasz kolejny krok w stronę bycia marką w pełni zrównoważoną. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się czegoś o innych działaniach, które podejmujemy w tym duchu, zapraszamy tu i tu.

 

 

* Wszystkie dane zawarte w tym tekście pochodzą z raportu „Rynek mody w Polsce”, opracowanego w listopadzie 2019 r. przez firmę KPMG.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium