Ekomoda, czyli jak kupować odpowiedzialnie
66.jpg

Zrównoważone podejście do mody na stałe zagościło nie tylko na światowych wybiegach, ale również na polskim rynku odzieżowym. Rodzime marki i projektanci stoją przed sporym wyzwaniem, jakim jest dostosowanie produkcji i działalności do obecnie panujących ekotrendów. Przed jeszcze większym wyzwaniem stoją klienci, którzy spośród gąszczu „ekologicznych” produktów chcą wyłuskać te naprawdę zrównoważone.   

Spójrzmy bowiem prawdzie w oczy: określenia takie jak „bio”, „eko”, „natural”, itp. na stałe weszły do marketingowych słowników, a ich celem jest zazwyczaj skłonienie nas do zapłacenia większej sumy za pozornie lepszy produkt. Jednak deklaracja na metce to pusta przechwałka, jeśli w ślad za nią nie idą konkretne działania. Jak nie dać się zwariować i na co zwrócić uwagę, żeby mieć pewność, że mamy do czynienia ze zrównoważoną marką odzieżową?

 

Przede wszystkim warto dokładnie przeczytać wszystkie informacje zawarte na metce – to właśnie stamtąd dowiemy się wszystkiego o „rodowodzie” ciucha. Warto również prześwietlić samą markę i poszukać na jej stronie internetowej dokładnych informacji na temat posiadanych certyfikatów, stosowanych materiałów, itp. Każda firma chcąca działać w sposób zrównoważony musi się w tym celu nieźle nagimnastykować, więc jeśli ma się czym pochwalić w tej kwestii, z pewnością wyraźnie to zaznacza ;) Na przykład, na stronie marki Risk made in Warsaw znajdziecie informacje nie tylko o stosowanych w produkcji materiałach, ale także o tym, w jakim mieście każdy z produktów został uszyty. Taka transparentność pozwala nam mieć pewność co do tego, co i skąd kupujemy. Warto więc przeszukiwać strony producentów i dokładnie zapoznawać się z publikowanymi na nich treściami.

 

Zrównoważona marka to zrównoważone materiały

Szukając informacji o produkcie, należy zacząć od początku, czyli od materiałów, z których został uszyty. I tu naprawdę warto uzbroić się w rzetelną wiedzę, bowiem rynek tekstylny jest pełen różnorakich tkanin o różnym stopniu przyjazności dla skóry i środowiska. Dla wszystkich dociekliwych przygotowaliśmy przewodnik po tkaninach ekologicznych. A ci, którzy wolą krótko, zwięźle i na temat, poniżej znajdą listę tkanin, które warto dodać do swojej szafy, jeśli chcemy ubierać się w sposób zrównoważony.

 

·       Bawełna organiczna – najbardziej zrównoważony, a zarazem najbardziej uniwersalny materiał dostępny obecnie na rynku tekstylnym. Do jej produkcji nie wykorzystuje się żadnych pestycydów ani chemikaliów. Zbierana jest ręcznie, dzięki czemu jest trwalsza i wytrzymalsza od swojej konwencjonalnej odpowiedniczki. Świetnie nadaje się do produkcji codziennej odzieży, takiej jak bluzki, koszule, t-shirty, sukienki i spódnice, itd.

 

·       Len – naturalny surowiec, którego produkcja nie niesie z sobą szkodliwych dla środowiska skutków ubocznych, a wręcz przeciwnie – uprawa lnu pozytywnie wpływa na żyzność gleby i przyczynia się do rekultywacji gleb skażonych przez przemysł. Dodatkowo len jest rośliną występującą w naszej szerokości geograficznej, więc nie wymaga dalekiego transportu. Lniane ubrania są lekkie i przewiewne, dzięki czemu świetnie nadają się na upały.

 

·       Włókna konopne – w 100 procentach biodegradowalna tkanina powstająca z włókien konopnych. Jej uprawa jest nie tylko nieszkodliwa, ale wręcz przyjazna dla środowiska –zużywa nawet do 70 procent mniej wody niż uprawa konwencjonalnej bawełny, wpływa korzystnie na żyzność gleby i jest dużo wydajniejsza. Ubrania z włókien konopi są lekkie i miłe dla skóry, a dodatkowo mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.

 

·       Pinatex – roślinna alternatywa dla skóry. Wytwarzana jest z resztek ananasów, dzięki czemu nie potrzebuje dodatkowych upraw ani nawozów czy chemii chroniącej przed szkodnikami. Świetnie zastępuje skórę i idealnie nadaje się na paski, torebki, itp.  

 

·       Tkaniny z recyklingu – tkaniny pochodzące z odzysku, niezależnie od tego, czy są naturalne, sztuczne czy syntetyczne, możemy spokojnie zakwalifikować jako ekologiczne. Tkaniny pozyskane za sprawą recyklingu są coraz popularniejsze i coraz częściej możemy je spotkać choćby w popularnych sklepach sieciowych.

 

Lokalna produkcja to podstawa

Drugim najważniejszym kryterium odpowiedzialnej mody jest lokalizacja produkcji. Najlepiej, by była zlokalizowana jak najbliżej nas. Dlaczego? Po pierwsze, wybierając ubrania uszyte w Polsce wspierasz rodzimą gospodarkę i pomagasz utrzymać polskie miejsca pracy. Po drugie, ograniczasz zanieczyszczenie środowiska – lokalna produkcja pozwala zminimalizować ślad węglowy, czyli sumę całkowitej emisji gazów cieplarnianych, które produkt wytworzy (bezpośrednio i pośrednio) podczas całego cyklu życia, od powstania, przez transport, aż po sprzedaż. A im mniejszy ślad węglowy, tym mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Dlatego szukając ubrań dla siebie, warto szukać polskiej odzieży, która nie musiała pokonać setek tysięcy kilometrów, by znaleźć się w naszej szafie.

 

Co oprócz tego? 

Aby mieć pewność, że dana marka odzieżowa działa w sposób zrównoważony, oprócz stosowanych przez nią materiałów oraz lokalizacji jej produkcji, warto zwrócić uwagę na… wszystko inne ;) Jeśli zamawiacie online, weźcie pod lupę materiały stosowane do wysyłki – czy rzeczy są pakowane w foliopaki czy w kartony? Czy taśma zastosowana do zaklejenia paczki jest plastikowa czy papierowa? Czy marka rozdaje ulotki? Czy angażuje się w charytatywne inicjatywy? Wszystkie te z pozoru małe działania zsumowane mają ogromne znaczenie. Każda firma generuje odpady i pośrednio lub bezpośrednio przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. W gąszczu producentów na rynku warto więc szukać takich, którzy zdają sobie z tego sprawę i robią, co mogą, by swój negatywny wpływ minimalizować i rekompensować.

 

Zwrot w stronę bardziej przemyślanej konsumpcji to zdecydowanie słuszny kierunek, i to nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego. Już teraz widać, że etyczne zakupy odzieżowe stały się priorytetem dla wielu odbiorców, a na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych i zrównoważonych marek. A my staramy się jak możemy, by być jedną z nich :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium