Świeca dobra na wszystko
44.jpg

Świece zapachowe to małe dodatki, które robią wielką różnicę. Wypełniają dom przytulnym aromatem, który nadaje mu niepowtarzalnego charakteru, a także pięknie wyglądają wkomponowane w wystrój pomieszczenia. Rynek jest pełen różnego rodzaju świec, dlatego warto wiedzieć, jakie wybrać, by służyły naszemu zdrowiu, i nie chodzi tu tylko o dobór zapachu.

Oferta świec jest ogromna, a czynnikiem decydującym o ich wyborze zazwyczaj jest cena. Świeczki zapachowe mogą bowiem kosztować od kilku do nawet stu kilkudziesięciu złotych. Ceny różnią się nie tylko w zależności od pojemności i wyglądu świecy, ale przede wszystkim ze względu na materiał użyty do jej produkcji. Jedne surowce mogą wpływać korzystnie na nasze zdrowie, a inne wręcz przeciwnie. Z tego właśnie względu przy zakupie świec nie warto kierować się wyłącznie ceną.

 

Dobra świeca, czyli jaka?

Na rynku dostępne są świece parafinowe, stearynowe, z wosku pszczelego i wosku sojowego. Świece parafinowe są najpopularniejszymi i najtańszymi świecami, jednak należy ich unikać jak ognia. Parafina jest pochodną m.in. ciężkich frakcji ropy naftowej, do której dodawane są barwniki, olejki i substancje zapachowe. Podczas palenia świec parafinowych wydzielają się szkodliwe dla zdrowia substancje, które w nadmiernych ilościach mogą działać szkodliwie na organizm.

Inna popularna substancja stosowana do produkcji świec to stearyna, czyli mieszanina nasyconych kwasów palmitynowego i stearynowego. Świeczka stearynowa zwykle produkowana jest z surowca pochodzenia zwierzęcego lub oleju np. palmowego, zatem nie jest odpowiednia dla wegetarian i wegan.

Świeczki z wosku pszczelego to jedne z najlepszych świeczek dostępnych na rynku. Produkowane są z całkowicie naturalnego składnika, niepoddawanego żadnej obróbce chemicznej. Wosk stosowany do produkcji świec jest pozyskiwany z pszczelich plastrów, które zostały zużyte przez ul. Co ważne, świece z wosku pszczelego odznaczają się działaniem leczniczym – naturalnie oczyszczają powietrze, łagodzą dolegliwości górnych dróg oddechowych, takich jak astma czy alergia. Dodatkowo wosk pszczeli pali się dużo dłużej niż parafina czy stearyna, dzięki czemu świece z niego wykonane są dużo wydajniejsze.

Wosk sojowy również jest naturalnym produktem, gdyż powstaje z nasion soi. Co ciekawe, wosk ten często jest stosowany w kosmetykach ze względu na swoje właściwości natłuszczające i odżywiające skórę. Świece sojowe mają również silne właściwości aromaterapeutyczne, dlatego przy ich wyborze warto kierować się działaniem poszczególnych zapachów na organizm i nastrój człowieka.

Równie ważnym kryterium, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie świecy, jest materiał, z którego zrobiony jest knot. Niektóre zawierają bowiem dodatek ołowiu, cynku lub cyny, które podgrzewane są szkodliwe dla zdrowia. Najlepiej więc wybierać świeczki sojowe z knotami w 100 proc. bawełnianymi lub drewnianymi. Warto również zaznaczyć, że świece z wosku sojowego to jedyne całkowicie wegańskie świeczki.

 

Różne zapachy na różne potrzeby

Za zapach świecy odpowiadają dodane do wosku olejki eteryczne i to właśnie one sprawiają, że świece mogą na nas różnie oddziaływać. Naturalne olejki eteryczne są bowiem znane ze swoich właściwości aromaterapeutycznych, które mają korzystny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Dla przykładu, olejki eteryczne z tymianku, rozmarynu i geranium powodują wzrost ciśnienia krwi, zaś jałowiec, szałwia, melisa czy lawenda powodują jego spadek. Z kolei olejki sandałowy, rumiankowy i herbaciany mają działanie przeciwzapalne. Dzięki znajomości właściwości zastosowanych w świecach olejków eterycznych, możesz dobrać ich zapach do swoich potrzeb i nastroju. Jeśli więc będziesz miał ochotę na chwilę odprężenia, sięgnij po świeczkę o woni pomarańczy, szałwii, róży lub lawendy. Jeśli potrzebujesz ukojenia nerwów lub bólu, zapal świeczkę o zapachu goździków, waleriany, melisy, bazylii lub lawendy. Z kolei jeśli szukasz zapachów pobudzających, sięgnij np. po świeczkę imbirową.

 

Jak palić świece, by długo nam służyły?

Aby świeca zapachowa długo nam posłużyła, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni czas jej palenia. Nie powinien on wynosić więcej niż 3-4 godziny. Dlaczego? Zbyt krótkie palenie świecy sprawia, że wosk nie roztapia się na całej powierzchni, przez co w świecy wypala się tunel przy knocie, zaś poziom wosku na ściankach pozostaje bez zmian. Zbyt długie palenie świeczki również powoduje jej „tunelowanie”, bowiem po 4 godzinach wosk zaczyna topnieć nie tylko na powierzchni, ale także głębiej, co może spowodować przesunięcie się całego knota. Należy także pamiętać, by przed każdym paleniem świecy skrócić knot do długości 3-4 mm. Dzięki temu nie będzie się on kopcił, a świeca będzie wypalać się czysto. Warto też zadbać o odpowiednie przechowywanie świec zapachowych – są one wrażliwe na słońce i temperaturę, zatem najlepiej trzymać je w dość chłodnych i zacienionych miejscach. Zaś aby świeca na długo zachowała intensywność zapachu, wystarczy trzymać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium