KABAK na wakacjach, czyli nasze sposoby na eko podróżowanie

KABAK na wakacjach, czyli nasze sposoby na eko podróżowanie

Wakacje! Nasz ulubiony czas w roku. Dowiedz się, jak go spędzić ekologicznie i w duchu less waste.

Lato w pełni. Nadszedł wreszcie ten słodki, leniwy czas odpoczynku. Wielu z nas wyruszy w podróż do odległych destynacji, niektórzy wybiorą zorganizowany wyjazd do kurortu, inni zaplanują kameralny wypad nad jezioro czy w góry. Bez względu na to, gdzie podróżujesz, dobre, ekologiczne nawyki powinnaś/powinieneś zabrać ze sobą. Wakacje kojarzą nam się z beztroską i szaleństwami, dlatego często zapominamy o kosztach, które w związku z turystyką ponosi środowisko. Oczywiście nie zachęcamy do rezygnowania z urlopu, ale warto pamiętać, że podróż można zaplanować tak, aby nie była obciążeniem dla lokalnej przyrody i mieszkańców.

Planowanie wakacji

To właśnie na tym etapie jesteśmy w stanie najbardziej wpłynąć na zmniejszenie śladu węglowego swojej podróży. Począwszy od wyboru miejsca, środka transportu, opcji noclegu, po spakowany bagaż i przekąski na drogę. Kiedy sprytnie zaplanujemy wszystkie te elementy, nasz wyjazd będzie mniejszym obciążeniem dla środowiska. 

Transport

Kiedy planujesz miejsce wakacji, przemyśl, jakim środkiem transportu możesz się tam dostać i jak będziesz podróżować na miejscu. Jeśli to możliwe, unikaj samolotów. Szacuje się, że lotnictwo ponosi odpowiedzialność za 5 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Są miejsca, do których nie da się dostać inaczej - wtedy staraj się wybierać loty bezpośrednie. 

My zawsze zachęcamy do podróżowania pociągiem. W tej chwili dostępne są z Polski bezpośrednie połączenia do wielu europejskich miast. Żeby zaoszczędzić czas, możesz zdecydować się na podróż w nocy i skorzystać z wagonu noclegowego. Wiele turystycznych miejscowości i regionów dba o środowisko i turystów poprzez zapewnienie rozbudowanego systemu transportu publicznego. Zapoznaj się z dostępnymi opcjami jeszcze przed wyjazdem. Komunikacja miejska, busy turystyczne, wypożyczalnie rowerów - wybór należy do Ciebie, a każda z tych opcji pomoże Ci poznać miejsce z nieco innej perspektywy.

Nocleg

Ważny element planowanego wyjazdu to noclegi. Często wybierane z dużym wyprzedzeniem. Jeśli masz możliwość, zdecyduj się na miejsce prowadzone w ekologicznym duchu. Wielu gospodarzy już w ogłoszeniach chwali się wprowadzonymi przez siebie ekologicznymi rozwiązaniami. Może prowadzą swój biznes zgodnie z zasadami ruchu less waste, współpracują z lokalnymi dostawcami żywności, korzystają z odnawialnych źródeł energii. Pamiętaj, że Twoje wybory konsumenckie mają znaczenie i że wybierając usługi przedsiębiorców dbających o środowisko, pomagasz zmieniać całą branżę turystyczną. 

Zakupy

Często wakacje stają się pretekstem do kolejnych zakupów. Przed udaniem się do sklepu po imponującą wakacyjną kreację zastanów się, czy rzeczywiście jej potrzebujesz. Prawdopodobnie jesteś w stanie obyć się bez kolejnej plażowej sukienki, zakupionej z myślą wyłącznie o dwutygodniowym wypoczynku i leżącej w szafie przez kolejne dwanaście miesięcy. Większość z nas nie potrzebuje rokrocznie wymieniać kąpielówek, ręczników plażowych, kapeluszy czy okularów przeciwsłonecznych. Trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie, ale zarówno dla wakacyjnego budżetu, jak i dla planety lepiej będzie, jeśli nie dasz skusić się na kolejne, modne w tym sezonie poliestrowe bikini. 

Nie kupuj, pożyczaj

Niektóre pomysły na wakacje wymagają specjalistycznego sprzętu. Udając się na kemping, planując wycieczkę rowerem górskim czy uprawiając sporty wodne, nie musisz od razu kupować własnego sprzętu. Zacznij od pytania znajomych. Znajdziesz wielu chętnych, którzy udostępnią Ci na jakiś czas swój namiot czy kuchenkę turystyczną lub sprzęt sportowy w zamian za inne przysługi. Jeśli ta opcja jest dla Ciebie niedostępna, sprawdź ofertę wypożyczalni. Ekwipunek kempingowy, kajak, rower, sprzęt do wspinania czy nurkowania -  wszystkie te rzeczy i mnóstwo innych możesz znaleźć w lokalnych wypożyczalniach. Również niektóre sklepy i kluby sportowe oferują tego typu usługę.

Less waste w drodze

Przekąski

Wakacje zaplanowane, zakupy poczynione, wyjazd jest już blisko. Szykowanie prowiantu na drogę może się wydawać w obecnych czasach trochę staroświeckie - wiadomo, przekąski można kupić wszędzie. Jednakże przygotowane w domu kanapki, orzechy czy bakalie zapakowane w wielorazowe silikonowe torebki pomogą zaoszczędzić nieco plastiku i na pewno będą dla nas znacznie zdrowsze od paczki chipsów lub batonika.

Własna butelka 

Na każdy wyjazd warto zabrać ze sobą butelkę na wodę. Możesz napełnić ją wodą po odprawie lotniczej i wnieść ze sobą na pokład samolotu. Przyda się! Możesz zaopatrzyć się w silikonową butelkę, która po złożeniu zajmuje w bagażu niewiele miejsca lub wybrać butelkę z wbudowanym filtrem lub izolującą podwójną ścianką. 

Dbanie o środowisko na miejscu

Segregowanie odpadów

Poznaj system recyklingu w miejscu, do którego się udajesz. W każdym regionie nieco inaczej segreguje się odpady, ponieważ zajmujące się nimi instytucje dysponują różną infrastrukturą. Warto sprawdzić, do jakiego pojemnika wyrzucać kartoniki po napojach albo jakie resztki mogą trafić do pojemnika na bioodpady itd. W wielu miejscach noclegowych ulotki na ten temat znajdują się w pokoju lub są dostępne w recepcji. Zawsze możesz też porozmawiać na ten temat z pracownikami lub gospodarzem obiektu. Szanuj lokalną społeczność i przyrodę, respektując obowiązujące zasady.

Pamiątki

Stragany z pamiątkami kuszą, aby kupić sobie kolorowy suwenir z wakacji. Często kiepskiej jakości sprowadzane z Chin pamiątki, nie mają jednak nic wspólnego z lokalnym rękodziełem i tylko napis z nazwą miejscowości odróżnia je od odpowiedników dostępnych w innych turystycznych regionach. Przedmioty takie, przywiezione z podróży, często po przyjeździe do domu nie pełnią żadnej funkcji. Po pewnym czasie przestajemy je nawet zauważać.

Jeśli szukasz pomysłu na upominek z wakacji dla swoich bliskich lub samego siebie, wybierz prezent, który można zużyć, np. lokalny przysmak lub kosmetyk, świecę zapachowa, butelkę oliwy czy paczuszkę często używanych w regionie przypraw. Taka pamiątka nie będzie zagracać domu obdarowanego i przypomni o miłych chwilach spędzonych na wakacjach przy każdym użyciu. 

Pojemnik na jedzenie

Jeśli planujesz zakupy na lokalnym bazarze, przyda Ci się pojemnik, w który zapakujesz regionalnie wytwarzane sery, oliwki czy delikatne owoce. Wakacje wiążą się również z częstym jedzeniem w restauracjach, w których porcje potrafią zaskoczyć swoją wielkością. Jeśli Twój bagaż na to pozwala, zabierz ze sobą pudełko na jedzenie, w który będziesz mogła/mógł spakować resztę posiłku na wynos.

Zielonej drogi, Podróżnicy!

Podróżowanie w sposób ekologiczny to nie tylko trend, ale przede wszystkim konieczność w dzisiejszych czasach. Nawet na wakacjach pamiętaj, że ochrona przyrody zaczyna się od Ciebie samej/samego. Wyruszając w podróż, chcesz poznawać inne kultury, cieszyć się piękną pogodą i podziwiać środowisko naturalne. Spraw, żeby Twoje wakacje nie prowadziły do niszczenia naszej pięknej planety. Bądź orędownikiem racjonalnych i ekologicznych wyborów wszędzie, gdzie się udajesz.