Less waste w kuchni, czyli nasze sposoby na kuchnię bez marnowania

Less waste w kuchni, czyli nasze sposoby na kuchnię bez marnowania

Filozofia zero waste (zero marnowania) jest odpowiedzią na piętrzące się na wysypiskach góry śmieci. Propagatorzy tej idei zachęcają do ograniczenia do minimum produkowanych przez nas codziennie odpadów. Podstawowe założenia ideologii są takie, aby ograniczyć liczbę przedmiotów, których potrzebujemy, oraz aby naprawiać lub ponownie wykorzystywać te, które jeszcze wciąż nadają się do wykorzystania. Jeżeli przedmioty są całkowicie wysłużone, należy poddać je recyklingowi lub przerobić na kompost i dopiero w ostateczności wyrzucić na śmietnik.

Ruch less waste (mniej marnowania) nieco mniej restrykcyjnie podchodzi do tematu pozbycia się odpadów z naszego życia, ale w nim również chodzi o to, by ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko i produkować jak najmniej śmieci. Chociaż całkowite wyeliminowanie śmieci wymaga dogłębnych zmian systemowych i odpowiedniej infrastruktury, to członkowie ruchów zero waste i less waste biorą sprawy w swoje ręce. Działania podejmowane przez Ciebie również mają znaczenie dla planety. Razem, małymi krokami, możemy przyczynić się do zatrzymania lawiny zasypujących nas odpadów. A jeżeli nie przekonuje Cię argument ratowania przyrody, może przekona Cię wizja rzadszego wynoszenia śmieci? ;) Kilka sposobów na less waste w kuchni Kiedy przyjrzymy się swoim domowym śmietnikom, najpewniej szybko stwierdzimy, że większość naszych odpadów powstaje w kuchni. Jedzenie jest dla każdego absolutną koniecznością i może dawać ogrom przyjemności. Warto zadbać, aby nasze odżywianie nie miało przy okazji zgubnego wpływu na środowisko. Zero waste w Twojej kuchni zaczyna się od zakupów i nie kończy nawet po wylizaniu talerza. Przejdźmy razem przez cały proces przygotowania posiłku, żeby dowiedzieć się, jakie nawyki możesz wprowadzić we własnym gospodarstwie domowym, żeby przestać marnować i wyrzucać mniej.

Kilka sposobów na less waste w kuchni

Kiedy przyjrzymy się swoim domowym śmietnikom, najpewniej szybko stwierdzimy, że większość naszych odpadów powstaje w kuchni. Jedzenie jest dla każdego absolutną koniecznością i może dawać ogrom przyjemności. Warto zadbać, aby nasze odżywianie nie miało przy okazji zgubnego wpływu na środowisko. Zero waste w Twojej kuchni zaczyna się od zakupów i nie kończy nawet po wylizaniu talerza. Przejdźmy razem przez cały proces przygotowania posiłku, żeby dowiedzieć się, jakie nawyki możesz wprowadzić we własnym gospodarstwie domowym, żeby przestać marnować i wyrzucać mniej.

  1. Planowanie posiłków i zakupów. Już na etapie planowania posiłków możesz zadbać o wyeliminowanie części kuchennych odpadów. Spróbuj gotować z sezonowych produktów. Postaraj się realistycznie ocenić, ile jedzenia potrzebujesz, tak aby nie być zmuszonym do wyrzucania nadmiaru. Warto przed wyjściem z domu przemyśleć, jakie zakupy planujesz zrobić, i zabrać ze sobą odpowiednie pojemniki lub wielorazowe woreczki.
  2. Lokalne targowiska. Na każdym targu znajdziesz świeże i sezonowe produkty, często uprawiane lokalnie i zbierane krótko przed sprzedażą. Zabierz ze sobą siatki na poszczególne produkty i wiaderko na delikatne owoce, np. jagody czy truskawki. Lokalni wytwórcy często oferują na stoiskach wytwarzane w Twojej okolicy sery, wędliny i jajka, a czasem nawet pieczywo i gotowe wypieki.
  3. Produkty sprzedawane na wagę. Wiele sklepów wielkopowierzchniowych posiada całą alejkę “produktów na wagę”. Często znajdziesz tam ryż, makarony, fasolę, orzechy i bakalie. W odwiedzanym przeze mnie supermarkecie mogę kupić tam również kawę, herbatę i słodycze.
  4. Własny ogródek. Uprawa własnych owoców i warzyw nie jest łatwa, ale doniczka ziół na balkonie lub kuchennym parapecie na pewno jest w zasięgu Twoich możliwości. W sklepach świeże zioła możesz kupić w plastikowej doniczce i owinięte folią. Świeża, samodzielnie wyhodowana zielenina urozmaici Twoje posiłki. Zacznij od łatwej w uprawie bazylii, oregano, sałaty czy szpinaku.
  5. Przechowywanie jedzenia. Dowiedz się, jak przechowywać jedzenie, by dłużej zachowało świeżość. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule tutaj. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do konkretnego produktu, poszukaj w Google sposobów jego przechowywania i skorzystaj z wiedzy bardziej doświadczonych osób.
  6. Domowe przetwory. Sezonowe warzywa i owoce możesz przetwarzać na wiele sposobów. Nie każdy ma czas i ochotę na smażenie powideł i robienie kompotów, ale przygotowanie własnych mrożonek wymaga mniej wysiłku, a również prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów. Zamrażać możesz często gotowe dania lub półprodukty. To dużo lepsze wyjście niż patrzenie, jak nadmiar jedzenia psuje się w lodówce. Użyj wielorazowych pojemników lub silikonowych woreczków.
  7. Ponowne wykorzystanie opakowań. Unikanie jednorazowych opakowań w praktyce może być na początku dość trudne. Jeśli zapomnisz torby na zakupy, możesz skorzystać z jednego z pustych kartonów, które często znajdują się na półkach. Plastikowa jednorazowa reklamówka nie musi od razu kończyć w śmietniku. Możesz użyć jej jako worka na śmieci i przy okazji oszczędzić kilka gramów plastiku i kilka groszy. Jeśli kupujesz pieczywo w papierowej torbie, nie wyrzucaj jej po jednym użyciu. Taką papierową torebkę możesz wykorzystać jak woreczek śniadaniowy i spakować do niego np. przygotowane kanapki.
  8. Jedzenie na dowóz i jedzenie poza domem. Zamawianie jedzenia dla wielu osób bywa ogromną pokusą. Brak czasu na przygotowanie posiłku i zmęczenie często popychają nas do skorzystania z takiej opcji. Jedzenie na dowóz często jest pakowane w plastikowe pojemniki, a do zamówienia dołączane są jednorazowe sztućce i mnóstwo papierowych serwetek. Jeśli to możliwe, lepiej zjedz na miejscu, natomiast jeśli dowóz jest dla Ciebie jedyną opcją, zaznacz w notatce do zamówienia, czy sztućce i serwetki będą Ci potrzebne.
  9. Sprzątanie kuchni. Komercyjne detergenty zazwyczaj dostępne są w opakowaniach z grubego plastiku. Wielu z nich tak naprawdę wcale nie potrzebujesz. Płyn do mycia naczyń można zrobić samemu z octu i skórek z cytryny. W roli proszku do czyszczenia doskonale sprawdza się zwykła soda oczyszczona. Internet pełen jest przepisów na domowe, ekologiczne środki czystości. Zamiast plastikowych gąbek, użyj myjek konopnych lub gąbki celulozowej. Są bardziej trwałe, można je prać w pralce lub zmywarce, a po zużyciu wyrzucić na kompost.
  10. Kompostownik. Niekwestionowany król eliminowania kuchennych śmieci. Samodzielne kompostowanie jest możliwe nawet w bloku. Rozkładająca się materia organiczna nie powinna wydzielać odoru, jeśli kompostownik prowadzony jest w odpowiedni sposób. Dostępne na rynku zamykane pojemniki na kompost ułatwią to zadanie. Do kompostownika można wyrzucać większość resztek jedzenia, tekturę, niebielony papier, liście, skorupki jajek i wiele innych “śmieci”. Przerobione w ten sposób odpady stają się cennym nawozem, który możesz oddać znajomym ogrodnikom.

Wprowadzenie kilku z powyższych nawyków może znacząco wpłynąć na wyeliminowanie odpadów w Twojej kuchni. Zacznij małymi krokami, od jednej czy dwóch zmian, i zdecyduj czy sprawdzają się dla Ciebie i Twojej rodziny. Praktykowanie zero waste może być zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. A jeśli wiesz już coś na ten temat, podziel się pomysłami na kreatywne wykorzystanie przedmiotów, recykling, kompostowanie z nami i z innymi osobami z Twojej społeczności!

Zero waste 101 sposobów na życie w zgodzie z naturą Kathryn Kellog

https://www.sustainablejungle.com/zero-waste/zero-waste-kitchen/

https://www.sustainablejungle.com/zero-waste/what-is-zero-waste/

https://wieluszki.pl/zero-waste-w-kuchni-23-podpowiedzi/

https://www.nanowosmieci.pl/kompostownik-mieszkaniu/